Polecamy

Pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzegu dotyczące profilaktyki HIV i AIDS oraz bezpłatnych badań w kierunku HIV

Państwowy Powiatowy lnspektor Sanitarny w Brzegu i Krajowe Centrum ds. AlDS zachęca do odwiedzenia punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) gdzie przez cały rok można BEZPŁATNIE, ANONIMOWO l BEZ SKIEROWANIA wykonać test w kierunku HlV.

W tym roku jesienna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania rozpoczęła się 22 listopada, a zakończy się 29 listopada i będzie bezpośrednio poprzedzała datę 1 grudnia - który ustanowiony jest Światowym Dniem A!DS. Głównym celem akcji jest umożliwienie bezpłatnego i anonimowego wykonania testu diagnostycznego w kierunku HlV jak największej liczbie osób. Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HlV nie wiedząc o tym. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą mieć dobrą jakość życia i mieć zdrowe dzieci. Osoba, która wie, ze jest zakażona HlV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. W tym szczególnym czasie niektóre punkty konsultacyjno-diagnostyczne specjalnie wydłużyły swoje godziny pracy. Punkty zlokalizowane są w 26 miastach w Polsce. lnformacje o godzinach pracy PKD w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania w poszczególnych miastach w Polsce można sprawdzić na stronie internetowej :

https://aids.gov.pl/pkd/

Punkt konsultacyjno-diagnostyczny w województwie opolskim mieści się przy
Poradni Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, ul. Katowicka 64 (wejście od
ul. Kośnego 53). Czynny jest w każdą środę i piątek w godz. 16.00-19.00.

 

Państwowy Powiatowy lnspektor Sanitarny w Brzegu zachęca wszystkich do wykonania testu - cała procedura nie jest ani bolesna, ani skomplikowana. Każdorazowo wykonanie badania poprzedza rozmowa z certyfikowanym doradcą, który w sposób nieoceniający i poufny przeprowadza wywiad oraz odpowiada na wszystkie pojawiające się w tym czasie pytania. Następnie pielęgniarka pobiera niewielką ilość krwi. Wynik testu można odebrać wyłącznie osobiście w punkcie na podstawie wcześniej ustalonego hasła.

Wydawane one są podczas drugiej rozmowy z doradcą, który szczegółowo omawia każdy wynik. 

PDFinformacja edukacyjna.pdf (635,38KB)

PDFinformacja prasowa.pdf (153,36KB)

Baner Cyfrowa Gmina

Dofinansowanie klubu dziecięcego z programu „MALUCH+” 2022–2029” logo Maluch.jpeg