Polecamy

Informacja

Nie pal śmieci!

Gęsty, ciemny dym wydobywający się z kominów to niestety nadal dość częsty widok w naszej gminie. Często w okresie zimowym wiele osób ulega pokusie pozbycia się śmieci paląc je w piecach domowych. W niektórych miejscach dochodzi do tego, że zwykłe wyjście na wieczorny spacer czy otwarcie okien staje się wręcz niemożliwe z powodu ilości dymu i pyłu w powietrzu. Zwłaszcza wieczorami czuć charakterystyczny zapach palonych śmieci. Wielu ludzi nie uświadamia sobie wagi problemu, jak bardzo szkodzą sobie i innym spalając niedozwolone odpady.

Powstające podczas spalania w piecu związki wpływają niekorzystnie na człowieka i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to toksyny te mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która często objawia się w formie alergii.

Zanieczyszczone dwutlenkiem siarki powietrze powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny wpływ na centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci  prowadzi do przedostania się do atmosfery związków rakotwórczych. Co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera kilkanaście tysięcy Polaków.

Palenie odpadów jest karalne.

Pamiętaj! Szczególnie wrażliwe na działanie toksyn są dzieci. Pomyśl o nich, zanim znowu wrzucisz śmieci do pieca lub ogniska.

 

Baner Cyfrowa Gmina

Dofinansowanie klubu dziecięcego z programu „MALUCH+” 2022–2029” logo Maluch.jpeg