EEG BIOFEDDBACK W PSP W CZEPIELOWICACH
Problem rosnącej liczby dzieci z różnorodnymi zaburzeniami procesu uczenia się i koncentracji uwagi itp. nakazuje stosowanie coraz efektywniejszych metod terapii. Wśród licznych sposobów terapeutycznych coraz częściej jest stosowana metoda EEG- Biofeedback, która teraz będzie prowadzona dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Czepielowicach.
W środę 23 listopada odbyło się uroczyste otwarcie gabinetu do terapii EEG - Biofeedback. Wysoko specjalistyczny aparat EEG - został zakupiony dla szkoły dzięki ofiarności Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Czepielowicach.
Uroczystość otwarcia odbyła się w obecności zaproszonych gości jakimi byli; Pan Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski, Pan Wójt Gminy Popielów Dionizy Duszyński, sekretarz Gminy Pani Karina Ciszewska, Dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu Pani Barbara Czarna, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Barbara Pacak, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego Pan Zbigniew Mijal, Radny wsi Czepielowice Pan Jan Litarowicz oraz przedstawiciele Rady Rodziców Pani Agnieszka Pawelska i Katarzyna Jaskuła.
Otwarcie rozpoczęto od podziękowań Dyrektora Szkoły Tomasza Komarnickiego dla prezesa Stowarzyszenia pana Zbigniewa Mijal za zakup sprzętu do szkoły. Następnie Goście uczestniczyli w krótkim pokazie treningu metodą EEG- Biofeedback, który zaprezentowała Katarzyna Wasilewska – pedagog szkolny.
EEG Biofeedback zwany Neurofeedbackiem jest nieinwazyjną, bardzo bezpieczną metodą terapeutyczną stosowaną miedzy innymi w terapii dzieci z dysleksją, dysgrafią, ADHD, ADD, czy też zaburzeniami emocji itp. Liczymy na to, iż terapia tą metodą przyniesie poprawę funkcjonowania dzieci z problemami szkolnymi oraz wpłynie na poprawę jakości pracy szkoły.
Biofeedback, biologiczne sprzężenie zwrotne – dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Zmiany fizjologiczne organizmu monitorowane są przez odpowiednie urządzenie, np. pomiarowy system komputerowy.
Metoda ta wykorzystywana jest między innymi w psychologii, w medycynie, ale także w sporcie czy biznesie.
Jest to także metoda terapii, polegająca na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe, opór elektryczny skóry (GSR), napięcie mięśni itp.
Informacje przekazywane są w formie:
• wizualnej – np. podczas pogłębiania koncentracji na ekranie monitora powiększa się piłka lub samolot leci wyżej, w chwilach rozproszenia piłka znika, natomiast samolot obniża lot;
• akustycznej – przyjemny dźwięk przy „sukcesie”, nieprzyjemny przy „porażce”.
Biofeedback EEG (ElektroEncefaloGrafia) lub neurofeedback – wykorzystuje właściwość, że mózg ludzki w ramach swojej aktywności wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych, charakterystycznych dla różnych rodzajów tej aktywności. Np. fale alfa w stanie relaksu w odprężenia, środkowe pasmo fal beta w stanie wytężonego wysiłku umysłowego, fale delta w stanie głębokiego, regenerującego snu. W niektórych dysfunkcjach mózgu występuje zarówno niedobór jak i nadmiar fal o pewnych częstotliwościach, co uniemożliwia pacjentowi wykonywanie pewnych czynności (np. dzieci z ADHD mają problem ze skupieniem się na wykonaniu konkretnego zadania lub kontrolowaniem emocji). Urządzenie do neurofeedbacku to wzmaciacz fal EEG (tzw. głowica) z odpowiednim oprogramowaniem. Elektrody podłączane w różnych miejscach na skórze czaszki i uszach zbierają dane o występowaniu poszczególnych pasm fal, oprogramowanie zamienia te informacje w zrozumiały dla pacjenta obraz. Pacjent ma tak sterować aktywnością swojego mózgu, aby np. widziany na ekranie samochód wyścigowy przyśpieszył. Neurofeedback jest stosowany w terapii dzieci z ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), u ludzi z zaburzeniami procesu uczenia się, po urazach czaszki, wspomaga leczenie padaczki. Jest również polecany osobom zdrowym dla poprawy koncentracji, pamięci, w leczeniu nerwicy natręctw, redukcji stresu i poprawy kreatywności.
Źródło Wikipedia
P1030802.jpeg
P1030806.jpeg
P1030816.jpeg
DSC09356A.jpeg
DSC09355A.jpeg
DSC09343A.jpeg
P1030809.jpeg
DSC09337A.jpeg
DSC09354A.jpeg
DSC09345A.jpeg
DSC09342A.jpeg