Bliżej Natury – Promocja Regionu i Obszarów Stobrawskiego Zielonego Szlaku – warsztaty edukacyjne w zakresie fotografii i ceramiki
Niedaleko Brzegu w Gminie Lubsza w dniach 8-19 lipca 213 roku realizowany był projekt pt.„ Bliżej Natury –Promocja Regionu i Obszarów Stobrawskiego Zielonego Szlaku – warsztaty edukacyjne w zakresie fotografii i ceramiki” finansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Realizatorem projektu był Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy. Pan Tomasz Fronckiewicz i Pan Jerzy Andruszko prowadzili zajęcia z dziećmi i młodzieżą przez 2 tygodnie. Cztery świetlice w Mąkoszycach, Szydłowicach, Michałowicach, Dobrzyniu i biblioteka w Lubszy przygotowała ofertę edukacyjną dla najmłodszych mieszkańców regionu. Dzieci z dużą przyjemnością uczestniczyły w propozycjach prowadzonych przez artystów dając upust fantazji. W całym projekcie uczestniczyło 100 dzieci wraz z młodzieżą gdzie tworzone były grupy składające się z 20 osób z dodatkowym podziałem na grupę ceramiczną i fotograficzną.
Powstało 100 fotografii w formacie 30x40 cm i 100 małych przestrzennych rzeźb ceramicznych przedstawiających walory regionu tzn. plakiety ceramiczne z kościołami z miejscowości , gdzie dzieci pracowały, motywy Fauny i Flory. Uczestnicy warsztatów mieli również zorganizowaną jednodniową wycieczkę do Brzegu do Ratusza i pracowni ceramiki artystycznej. W tym miejscu poznali historię renesansowego obiektu. Zwiedzili bieżącą wystawę w Galerii BCK. Pracownik Punktu Informacji Turystycznej opowiedział o funkcjonowaniu tego punktu jak i o samym budynku znajdującym się w sercu miasta. Potem cała grupa autobusem udała się do Pani Beaty Woźniak, która oprowadziła po własnej artystycznej pracowni pokazując w jaki sposób przygotowuje się ceramikę, jak ją się zdobi stempelkami oraz wypala.
Warsztaty zostały zamknięte uroczystym wernisażem gdzie wszystkie dzieci spotkały się i zobaczyły efekt dwutygodniowej pracy. Podczas słodkiego poczęstunku prezentowane były zdjęcia z rzutnika multimedialnego, który przywołał wspomnienia i przedstawiły wszystkich uczestników. Wiejska świetlica w Dobrzyniu zmieniła swoje oblicze, stała się galerią, gdzie na ścianach i sztalugach zawisły fotografie, a centralnie w sali, na stole, na bordowym obrusie wyeksponowano ceramiki po pierwszym wypale.
Mam nadzieję, że na długo zarówno uczestnicy, jak i prowadzący, pamiętać będą ten pozytywny ferment artystyczny, który sprawił nam wszystkim wiele radości.
Wydatek został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom pomocy w ramach działania Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi.Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Opublikował: Katarzyna Koncewicz - CiećkiewiczData publikacji: 24-07-2013 12:23