Polecamy

Dzień Patrona w PG w Kościerzycach

 
         Patronem Publicznego Gimnazjum w Kościerzycach jest Tadeusz Kościuszko. W tym roku po raz pierwszy uczczono jego święto w wyjątkowy sposób. Nową formułę obchodów opracowała p. Małgorzata Jarosz – nauczycielka języka polskiego, która w ramach projektu edukacyjnego pt. „Jak uczcić Dzień Patrona ?” zaprosiła do współpracy grupę uczniów z klasy II „a”.
         Dzień 22 kwietnia rozpoczął się uroczystą mszą, odprawioną z tej okazji przez ks. A. Czternastka. Po mszy uczniowie udali się do klas, gdzie nauczyciele przeprowadzili godziny wychowawcze poświęcone sylwetce patrona. Były m.in. krzyżówki, rebusy, puzzle oraz quizy z wiedzy o życiu i dokonaniach Tadeusza Kościuszki. Kolejnym punktem programu dnia była akademia. Tym razem zrealizowana została w konwencji gawędy harcerskiej – grupa harcerzy, siedząc „w lesie” przy ognisku, opowiadała o życiu i niezwykłych czynach patrona szkoły. Scenariusz został wzbogacony  o występy szkolnego zespołu muzycznego. Zwieńczeniem akademii był finał ogólnoszkolnego konkursu wiedzy o Tadeuszu Kościuszce, przygotowany przez p. Anetę Kiebę – nauczycielkę historii. Zwyciężczynią okazała się uczennica klasy III „a” Elżbieta Łuczków, która po wyrównanej rywalizacji pokonała w dogrywce ucznia klasy II „a” Alberta Popika. Każdy z uczestników otrzymał nagrody, a zwyciężczyni również puchar ufundowany przez Dyrektora Szkoły Romana Czechowskiego.
         Do uświetnienia uroczystych obchodów Dnia Patrona przyczynił się również 1 Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu. Na zaproszenie gimnazjum do szkoły przyjechali oddelegowani na tę okazję żołnierze, którzy w profesjonalny sposób dokonali prezentacji sprzętu saperskiego. Młodzież była pod wielkim wrażeniem ich wiedzy i doświadczenia. Niektórzy uczniowie skorzystali nawet z możliwości przymierzenia specjalnych kamizelek oraz kombinezonu. Kilka dni wcześniej uczniowie gimnazjum pod opieką p. M. Jarosz, J. Staroń i J. Raczkowskiej gościli natomiast w Jednostce Wojskowej w Brzegu z okazji Dnia Sapera. 
         Na zakończenie tego szczególnego dnia odbył się bieg kościuszkowski. Chętni uczniowie biegli trasą przełajową, a najlepsi otrzymali medale i nagrody. Zwyciężyła uczennica klasy II „b” Justyna Mucha, która została wyróżniona pucharem, medalem, dyplomem oraz nagroda rzeczową w postaci kosmetyków. Nad tą częścią programu czuwał osobiście Dyrektor Szkoły Roman Czechowski.

DSC_6653.jpeg DSC06342.jpeg

Baner Cyfrowa Gmina

Dofinansowanie klubu dziecięcego z programu „MALUCH+” 2022–2029” logo Maluch.jpeg