Polecamy

„Święto pieczonego ziemniaka” dzieci z przedszkola w Lubszy i z Dobrzynia

„Święto pieczonego ziemniaka” dzieci z przedszkola w Lubszy i z Dobrzynia.
 
W naszym przedszkolu wszyscy czują się dobrze i bezpiecznie. Razem bawimy się, uczymy i poznajemy świat. Każdą porę roku witamy wycieczką do lasu.
 Dnia 04.10.2012r. odbyła się wycieczka do Nadleśnictwa w Borucicach, na której integrowały się dzieci z przedszkola w Lubszy i z przedszkola w Dobrzyniu. Tradycją stały się ogniska dla dzieci, w myśl ludowego porzekadła „Na świętej Tekli, będziemy ziemniaki piekli”. Ziemniaki, kiełbaski, wspólne zabawy przy ognisku sprawiają wielką radość dzieciom.
Po przyjeździe na miejsce dzieci przywitał leśniczy pan Kastelik, który zaprosił nas na piękną polanę w lesie. Dzieci były zachwycone. Wspólne świętowanie rozpoczęły zabawą kołową ze śpiewem „Ziemniaczek”. Następnie „Król ziemniaczany” opowiedział im swoją historię o tym, w jaki sposób dostał się do Polski."Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem."
Po wysłuchaniu opowiadania dzieci mówiły jakie potrawy można zrobić z ziemniaków. Następnie rozbiegły się po polanie w poszukiwaniu ziemniaków (które wcześniej zostały ukryte przez rodziców). Znalezione ziemniaki zostały upieczone wraz z kiełbaskami na ognisku. W między czasie dzieci wspólnie się bawiły, tańczyły, miały okazję obejrzeć sprzęt rolniczy, pospacerować po lesie. Do zabawy włączyli się rodzice – mamy, które także przybyły do Nadleśnictwa, aby świętować razem z dziećmi. Po części integracyjnej pan leśniczy zagrał na rogu myśliwskim melodię wzywającą wszystkie dzieci do wspólnego jedzenia kiełbasek i pieczonych ziemniaków z ogniska.
Celem wycieczki było: kultywowanie tradycji „Święta pieczonego ziemniaka”, wzbogacanie wiedzy o ziemniaku, integrowanie dzieci i rodziców ze środowiskiem przedszkolnym, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie, wprowadzanie radosnego nastroju i dobrego samopoczucia.
Dała również możliwość nawiązania nowych znajomości. Wszystkim dopisywał humor, dzieci, rodzice były zadowolone z wyjazdu do Nadleśnictwa.
Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz melodią pożegnalną zagrana przez pana leśniczego. W drodze powrotnej dzieci rozmawiały o miłej wizycie, o nowo poznanych kolegach i wielu ciekawych rzeczach, które miały okazję zobaczyć. Dzieci i nauczyciele z przedszkola w Lubszy i z Dobrzynia dziękują leśniczemu panu Bartłomiejowi Kastelik za miłe spotkanie w Nadleśnictwie.
 
Elżbieta Szczupakowska
Marta Świder

DSCN2444.jpeg DSCI0062.jpeg DSCI0013.jpeg

Baner Cyfrowa Gmina

Dofinansowanie klubu dziecięcego z programu „MALUCH+” 2022–2029” logo Maluch.jpeg