W niecodziennej atmosferze, pośród żywej przyrody i pięknej pogody odbyły się dożynki Gminno –Powiatowe w których uczestniczyło wielu znakomitych gości w tym również z Niemiec, przedstawicieli urzędów wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz wielu mieszkańców województw opolskiego i dolnośląskiego.
Uroczystość Gminno Powiatowych Dożynek w Dobrzyniu w dniu 23 września b.r. zainaugurował przemarsz korowodu dożynkowego prowadzonego przez Orkiestrę „Lewiniacy” na boisko sportowe oraz Polowa Msza Święta Dziękczynna z błogosławieństwem wieńców żniwnych odprawiona przez Proboszcza Parafii Szydłowice ks. Piotra Janusza w asyście kleryka Mateusza Wojciechowskiego – mieszkańca Dobrzynia. Na czele korowodu dożynkowego stanął wieniec z Dobrzynia a uczestniczyły w nim delegacje wieńcowe sołectw:: Błota, Borucice, Czepielowice, Garbów, Kościerzyce, Lubsza, Mąkoszyce, Michałowice, Nowy Świat, Nowe Kolnie, Piastowice, Pisarzowice, Raciszów, Rogalice, Tarnowiec i delegacja wieńcowa Koła Związku Rencistów i Emerytów z Mąkoszyc oraz delegacje wieńcowe Gmin Powiatu Brzeskiego : gminy Grodków, gminy Lewin Brzeski, gminy Olszanka i gminy Skarbimierz. Ceremonii dożynkowej przewodniczyli Starosta dożynek Pan Czesław Stelmach rolnik ze wsi Dobrzyń który z żoną Jadwigą prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 30 ha , specjalizujące się w uprawie zbóż , rzepaku i hodowli trzody chlewnej. Żona Jadwiga pracuje również zawodowo jako pielęgniarka. Pan Czesław jest długoletnim Komendantem OSP Dobrzyń a obecnie Prezesem Gminnego Stowarzyszenia OSP w Lubszy. Starościna dożynek Pani Mirosława Bandrowska, która wspólnie z mężem Dariuszem i synem Michałem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 164 ha położone we wsi Nowy Świat. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie zbóż, rzepaku i kukurydzy. Gospodarstwo wraz z innymi 5 zaprzyjaźnionymi gospodarstwami przekształciło się w Grupę Producentów Rolnych – Spółkę z o.o. Przed uroczysta Mszą Świętą Dziękczynną w imieniu gospodarzy dożynek Macieja Stefańskiego Starosty Powiatu Brzeskiego i Bogusława Gąsiorowskiego Wójta Gminy Lubsza wszystkich gości, rolników, delegacje wieńcowe i duchowieństwo powitała Maria Czarna Dyrektor GOK w Lubszy. Po uroczystej Mszy Świętej , której oprawa muzyczna wykonana była przez zespół „Leśne Echo” pod kier. Jana Sowy i Dominika Budzińskiego, odbyła się tradycyjna ceremonia przekazania chlebów przez starostów dożynek Mirosławę Bandrowską i Czesława Stelmacha na ręce gospodarzy dożynek Starosty Powiatu Brzeskiego i Wójta Gminy Lubsza. którzy oficjalnie razem otworzyli uroczystość. W dalszej części uroczystości Starosta Powiatu i Wójt Gminy, poświęconymi bochnami chleba częstowali wszystkich gości dożynkowych. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna Równolegle z występami gminnych zespołów „Leśne Echo” i „Raptus” trwały konkursy wieńców dożynkowych. W konkursie gminnym na n najpiękniejsze wieńce i korony komisja pod przewodnictwem :
Jadwigi Kulczyckiej, Renaty Wojas, Renaty Huk przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii koron i wieńców dożynkowych – techniką kłosową:
1 miejsce – sołectwo Kościerzyce
2 miejsce – sołectwo Piastowice
3 miejsce – sołectwo Raciszów
W kategorii prac plastycznych:
1 miejsce – sołectwo Lubsza
2 miejsce – sołectwo Pisarzowice
3 miejsce – sołectwo Michałowice
W kategorii koron i wieńców dożynkowych – technika kłosowo-ziarnkowa:
1 miejsce – sołectwo Nowe Kolnie
2 miejsce – sołectwo Błota
3 miejsce – sołectwo Rogalice
Wyróżnienia otrzymały Sołectwa : Borucice, Czepielowice ,Dobrzyń, Garbów, Mąkoszyce, Rogalice,Tarnowiec i Koło Rencistów i Emerytów z Mąkoszyc.
W konkursie powiatowym na najpiękniejszą koronę dożynkową jury w składzie: Agnieszka Folęga, Stanisława Grabska-Mędrala, Jurgen Condrad, Krystian Ławreniuk, Tomasz Musielak przyznało nagrody dla:
1 miejsce - gmina Grodków – sołectwo Jędrzejów
2 miejsce - gmina Lewin Brzeski
3 miejsce – gmina Lubsza – sołectwo Koscierzyce
wyróżnienie - gmina Olszanka
wyróżnienie - gmina Skarbimierz
Ponadto Starosta Powiatu Brzeskiego wręczył specjalną nagrodę dla Wójta Gminy Lubsza, za organizację Dożynek Powiatowo-Gminnych. Natomiast sołtys Dobrzynia Arkadiusz Lemieszko jako gospodarz sołectwa w którym organizowane były dożynki otrzymał w nagrodę wyjazd do Europarlamentu, ufundowany przez euro poseł Lidię Geringer de Oedenberg. Uroczystości dożynkowe trwały do późnych godzin nocnych a uczestnicy bawili się w rytm różnorodnej muzyki. Organizatorzy dożynek mają bardzo dużą satysfakcję z udanej imprezy , pomimo ogromu włożonej pracy w ich organizację przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy, Radę Sołecką ,OSP w Dobrzyniu , LZS Dobrzyń mieszkańców Dobrzynia.
Podziękowanie
Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski pragnie serdecznie podziękować wszystkim którzy zaangażowali się w przygotowanie Dożynek Gminno Powiatowych, wymieniając uczestników korowodu i osoby wyplatające wieńce, wszystkie sołectwa biorące udział w uroczystości, Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy, Starostów dożynek, Księdza Proboszcza Parafii Szydłowice, OSP Dobrzyń, LZS Dobrzyń, zespół Leśne Echo, służby medyczne, ochroniarskie oraz porządkowe, sponsorów, media promujące uroczystość, wystawców oraz wszystkich, którzy uzupełniali dożynkowy program swoją pracą.
Szczególne słowa podziękowania kieruję do Pani Agaty Bednarz , Czesława Stelmacha, Leszka Bednarskiego, Arkadiusza Lemieszko, Wiesława Kołtowskiego, wszystkich pań – mieszkanek Dobrzynia, które przygotowały ciasta i poczęstunek dla delegacji wieńcowych oraz pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy.
Z wyrazami szacunku
Bogusław Gąsiorowski
Wójt Gminy Lubsza