Polecamy

Innowacje w PG w Kościerzycach

Innowacja, według definicji słownikowej, to „wprowadzenie czegoś nowego; rzecz nowo wprowadzona, reforma”. Publiczne Gimnazjum w Kościerzycach może się poszczycić taką właśnie „nowością”.

Od 2010 r. nasza szkoła jest członkiem Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych regionu opolskiego, a ono należy z kolei do pierwszego w Polsce Towarzystwa Szkół Twórczych. Jego założycielką jest dr Danuta Nakonieczna – twórca, fundator i naukowy opiekun Towarzystwa Szkół Twórczych, Stowarzyszenia Szkół Aktywnych, Stowarzyszenia Nauczycieli Olimpijskich oraz inicjator powołania regionalnych stowarzyszeń TST w 16 województwach.

Każdego lata szkoły członkowskie spotykają się na obozie sportowo-naukowy w Mielnie. Zgrupowanie trwa 10 dni i odbywa skię w ośrodku wypoczynkowym MSW „Krokus” w Mielenie-Unieściu. Pieczę nad stowarzyszeniem opolskim trzyma dr Bogumiła Duber (Wydział Turystyki Politechniki Opolskiej, III LO w Opolu), natomiast kierownikiem obozu jest Dariusz Lewandowicz – nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły w Żelaznej.

Opiekunką młodzieży z naszego gimnazjum podczas obozu w Mielnie jest co roku Bożena Styrna – nauczyciel plastyki i muzyki, a także opiekun  Szkolnego. Jednak nie każdy uczeń może się ubiegać o miejsce w reprezentacji szkoły. Pani Bożena Styrna wybiera tylko tych najzdolniejszych, najbardziej kreatywnych oraz utalentowanych sportowo.

Zajęcia odbywające się w czasie trwania obozu są bardzo różnorodne i zależą od ukierunkowania kadry opiekunów. Stałymi punktami programu są: konkurs matematyczny, plastyczny – „Rzeźba na plaży”, geograficzny – „Wiedza o Bałtyku”. Jednak bywają również zajęcia z filozofii, fizyki w języku angielskim, kinezjologia edukacyjna, czyli gimnastyka mózgu.

W tym roku paleta zajęć została wzbogacona o „Ligę sudoku” w wydaniu matematycznym oraz „Omnibusa”. Obie konkurencje prowadziła Agnieszka Madej-Makowska – nauczyciel matematyki z naszego gimnazjum, drugi opiekun grupy młodzieży z Kościerzyc na obozie w Mielnie.

Oprócz udziału w różnorodnych konkursach młodzież na okazję uczestniczyć w prezentacjach poszczególnych szkół – przygotowanych wcześniej lub „na gorąco”. Jest to okazja do pochwalenia się osiągnięciami zarówno uczniów, jak i ich nauczycieli. Na obozie odbywają się również liczne zajęcia sportowe, m.in.: liga tenisa stołowego, turniej szachowy, piłka siatkowa na plaży, koszykówka, piłka można na plaży, gra terenowa. Co roku nasza reprezentacja wraca z Mielna z nagrodami, dyplomami i wyróżnieniami. Dwa lata z rzędu zwyciężczynią ligi tenisa stołowego była uczennica Karolina Olszówka. W roku 2010 wygraliśmy konkurs matematyczny, pokonując najlepsze gimnazja w Polsce. W 2011 roku Elżbieta Łuczków zdobyła I nagrodę w konkursie poetyckim.

Obok nauki i rywalizacji jest również czas na rozrywkę i przyjemności. Młodzież uczestniczy w dyskotekach, wieczorkach zapoznawczych, wspólnym grillowaniu, karaoke. Odbywają się wycieczki, m.in. do aquaparku w Jarosławcu, czy ogrodu botanicznego. Młodzież uczestnicząca w obozie ma niepowtarzalną okazję do nawiązania znajomości, przyjaźni. Nabywa nowe umiejętności nie w ławkach szkolnych, ale na łonie natury, podczas konkursów, prezentacji. Każdy uczestnik może wykazać się kreatywnością, pomysłowością, zaangażowaniem. Taka właśnie innowacja od kilku lat gości w Publicznym Gimnazjum w Kościerzycach.

DSC01310.jpeg DSC01493.jpeg DSC01879.jpeg DSC02096.jpeg

Baner Cyfrowa Gmina

Dofinansowanie klubu dziecięcego z programu „MALUCH+” 2022–2029” logo Maluch.jpeg