Polecamy

FESTIWAL KULTURY NAUKI I SPORTU W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W KOŚCIERZYCACH

W dniach 19-24 czerwca 2012 r. w PG im. T. Kościuszki w Kościerzycach odbył się Festiwal Kultury, Nauki i Sportu. Pomysłodawcą imprezy jest dyrektor gimnazjum Roman Czechowski. Festiwal jest naturalną kontynuacją Międzyszkolnych Igrzysk Olimpijskich organizowanych przez pana Czechowskiego już od dwudziestu lat – najpierw w Stobrawie, a od siedmiu lat w Kościerzycach.
Festiwal Kultury, Nauki i Sportu ma na celu wydobycie z ludzi tego, co w nich najlepsze. Ma być swoistą promocją szkoły i jej działalności w lokalnym środowisku. Dzięki festiwalowi realizowane są również podstawowe założenia programu wychowawczego: samorządność, odpowiedzialność, działanie. Udział w festiwalu aktywizuje społeczność szkolną z terenu całej gminy, umożliwiając prezentację działalności artystycznej, sportowej i naukowej. Jest to również okazja, by zachęcić do współpracy rodziców, przedstawicieli samorządu, uczniów szkół spoza terenu gminy.
Program imprezy obejmuje ciekawe przedsięwzięcia, które odbywają się w poszczególnych dniach. I tak pierwszy dzień festiwalu jest dniem „naukowym”. Otwiera go turniej „Uczniowie górą”, w którym dwa zespoły – uczniów i nauczycieli – rywalizują ze sobą, udzielając odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzącego i jednocześnie pomysłodawcę pana Artura Semeniuka. Pierwszego dnia odbywa się również turniej wiedzy dla uczniów ze szkół podstawowych „Omnibus”, którego organizatorem jest Pani Agnieszka Madej-Makowska. W tym roku tytuł „Omnibusa 2012” przypadł uczennicy PSP w Mąkoszycach Katarzynie Lasocie. Kolejnym punktem programu pierwszego dnia imprezy jest Sejmik Samorządowy. W tym roku uczestniczyły w nim szkoły z Czepielowic, Lubszy, Mąkoszyc, Michałowic i Kościerzyc. Myślą przewodnią spotkania było równouprawnienie kobiet.
Ostatnim punktem programu pierwszego dnia festiwalu jest „Cyrk fizyczno-chemiczny” prowadzony przez nauczycieli chemii i fizyki – Panią Janinę Mazur i Pana Artura Semeniuka. Widzowie mają niepowtarzalną okazję zobaczyć atrakcyjne i widowiskowe doświadczenia chemiczne oraz pokazy fizyczne. Ta prezentacja cieszy się niezmienną popularnością wśród uczniów.
Drugi dzień festiwalu to dzień „artystyczny”. Jest to czas przeglądu twórczości artystycznej szkół z terenu gminy. Poszczególne zespoły prezentują to, co maja najlepszego w swoich szkołach. Są to m.in. piosenki, inscenizacje w języku polskim i angielskim, układy taneczne. W tym roku bardzo oryginalnym i wszechstronnym pokazem pochwaliła się PSP z Lubszy, której inscenizacja w języku angielskim zawierała elementy tańca towarzyskiego.
Tego dnia odbywa się również Forum Miłośników Książki pod kierownictwem Pani Anety Rudyk, W tym roku myślą przewodnią spotkania było życie i twórczość Wisławy Szymborskiej. Uczniowie ze szkół w Czepielowicach, Lubszy i Michałowicach recytowali wybrane wiersze polskiej noblistki. Kolejnym punktem programu drugiego dnia festiwalu jest wernisaż. Tegoroczne motto brzmiało: „Mój mistrz i ja”. Odbyła się tu prezentacja prac pokonkursowych połączona z rozdaniem nagród i koncertem – minirecitalem zespołu z Klubu Muzycznego działającego przy PG w Kościerzycach. Opiekunem i pomysłodawczynią wernisażu jest Pani Bożena Styrna. Na zakończenie dnia o godz. 17.00 odbyły się „Kościerzyckie spotkania z piosenką”. Był to udany koncerty muzyczny, którego uczestnikami byli młodzi ludzie z terenu gminy oraz zaproszeni, utalentowani muzycznie goście. Celem spotkania była promocja młodych talentów, a jego organizatorką pani Bożena Styrna.
Trzeci i czwarty dzień festiwalu to Międzyszkolne Igrzyska Olimpijskie. W tym roku odbyły się już po raz dwudziesty. Wzięło w nich udział siedem szkół podstawowych – wszystkie z terenu gminy Lubsza oraz szkoły podstawowe z Łosiowa i Karłowic, a także trzy gimnazja – z Kościerzyc, Łosiowa i Siołkowic Starych. Wszystko rozpoczęło się zgodnie z olimpijskim ceremoniałem. Był więc apel, wprowadzenie flagi olimpijskiej, hymn olimpijski, defilada narodowych reprezentacji krajów europejskich, zapalenie znicza.
Uczniowie uczestniczyli w zawodach sportowych odbywających się na terenie szkół: Kościerzyce, Czepielowice, Mąkoszyce. Igrzyska obfitowały w mnogość dyscyplin sportowych, m.in. piłka ręczna, piłka siatkowa, minipiłka nożna, mecz lekkoatletyczny, tenis stołowy, warcaby, ringo. Rozdano 20 kompletów medali i 13 pucharów, dyplomy przygotowane specjalnie na okoliczność igrzysk. Impreza zakończyła się apelem olimpijskim, w czasie którego wręczano zwycięzcom nagrody i dyplomy.
Piąty dzień festiwalu zdominowała piłka siatkowa mężczyzn. Rozgrywki odbyły się w hali sportowej w Lubszy. Udział wzięły trzy drużyny: UKS Kościerzyce, LZS Skarbimierz, LB Team (Lewin Brzeski). Drużyny walczyły bardzo ambitnie, zgodnie z duchem fair play. Pierwsze miejsce przypadło drużynie z Kościerzyc.
Na zakończenie dni sportowych odbył się turniej piłki ręcznej mężczyzn. W hali sportowej w Mąkoszycach rywalizowały ze sobą cztery drużyny: LZS Świerczów, UKS Kościerzyce, LZS Stare Kolnie, SCKTiR Popielów. Turniej odbył się w iście sportowej atmosferze, a zwycięską drużyną okazał się zespół z Popielowa. Jego członka – Pawła Stanoszka – okrzyknięto królem strzelców i najlepszym zawodnikiem turnieju. Uczestnikom bardzo spodobała się forma organizacji rozgrywek. Zadeklarowali chęć udziału w kolejnych spotkaniach.
Festiwal Kulturny Nauki i Sportu był obsługiwany przez uczniów i pracowników gimnazjum z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Powstała bogata dokumentacja imprezy (prezentacja multimedialna, fotoksiążka). Szkoła otrzymała ogromne wsparcie ze strony lokalnych (i nie tylko) darczyńców. Datki finansowe ustanowiły kwotę trzech tysięcy złotych. Pan Aleksander Pawelski wykonał rzutnię do pchnięcia kulą, a pan Edward Rzeźnik zajął się naprawą bieżni. Darczyńcy podarowali szkole również drzewka ozdobne, cukierki, kamizelki, kubki, znaczki z logo festiwalu, sprzęt sportowy i puchary. Wszystkie osoby w jakikolwiek sposób związane z organizacją imprezy otrzymały pisemne podziękowania. Dyrekcja i pracownicy PG w Kościerzycach serdecznie dziękują dyrektorom szkół, nauczycielom oraz uczniom szkół goszczących w czasie festiwalu za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowania. Naszym marzeniem jest, aby festiwal wpisał się na trwałe do kalendarza imprez Gminy Lubsza.
Małgorzata Jarosz

DSC03396.jpeg DSC03411.jpeg DSC03385.jpeg DSC03341.jpeg

DSC03083.jpeg DSC03091.jpeg DSC03192.jpeg DSC03197.jpeg

DSC03226.jpeg DSC03527.jpeg

Baner Cyfrowa Gmina

Dofinansowanie klubu dziecięcego z programu „MALUCH+” 2022–2029” logo Maluch.jpeg