Wybory do Rady Gminy VIII kadencji odbyły się 21 października 2018 r.
W bezpośrednich wyborach dokonano wyboru 15 radnych i wójta gminy.
W kadencji 2018-2024 odbyły się LIII sesje Rady Gminy Lubsza, podczas których rada gminy podjęła 485 uchwał w sprawach:
- budżetu gminy,
- podatków i opłat lokalnych,
- organizacyjnych,
- gospodarczych,
- społecznych,
- ochrony środowiska,
- porządkowych,
- oświaty,
- przystąpienia do programów realizowanych w oparciu o środki Unii Europejskiej,
- zagospodarowania przestrzennego gminy.
Rada Gminy podejmując uchwały stwarza płaszczyznę działania w zakresie zaspokajania potrzeb zbiorowych mieszkańców i rozwoju gminy, a wójt je wykonuje. Problematyka omawianych zagadnień i podejmowanych uchwał w większości dotyczyła spraw finansowych i gospodarczych gminy skierowanych na rozwój gminy i rozwiązywanie problemów społecznych mieszkańców.
Uchwalaliśmy m.in.:
- wieloletni program osłonowy „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 oraz na lata 2024 – 2028,
- Program Ochrony Środowiska dla Gminy Lubsza na lata 2019 -2022 z perspektywą na lata 2023-2026,
- Gminny Program Wspierania Rodziny w Gminie Lubsza na lata 2020 – 2022 oraz na lata 2023 – 2025
- Gminny Program Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów,
- Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Lubsza na lata 2021 - 2025
- Gminny Programu Rewitalizacji Gminy Lubsza na lata 2023-2030,
Co roku przyjmowaliśmy Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy, Program Współpracy Gminy Lubsza z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego oraz Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
Zdecydowanej poprawie uległa infrastruktura dróg gminnych, wyremontowano, wyposażono świetlice wiejskie i remizy strażackie.
W ramach Funduszu Sołeckiego budowane są więzi społeczne i aktywizowane środowiska lokalne, które integrują społeczność gminy oraz umacniają tożsamość kulturową przez włączanie się mieszkańców w działalność kulturalną i promocyjną gminy.
Gospodarka finansowa prowadzona przez samorząd gminy jest jawna. Na podstawie zgłaszanych wniosków wprowadzane były zmiany w budżecie gminy. Polityka finansowa gminy podlega kontroli komisji rewizyjnej, która kontroluje działalność wójta i jednostek organizacyjnych pod względem legalności, gospodarności, rzetelności i celowości oraz zgodności dokumentacji ze stanem faktycznym, a w konsekwencji do udzielenia lub nieudzielenia przez radę gminy absolutorium wójtowi.
W mijającej kadencji rada gminy na wniosek Komisji Rewizyjnej corocznie udzielała absolutorium wójtowi gminy. Komisje Rady Gminy Lubsza pracowały w oparciu o plany prac uchwalone przez radę gminy na okres roku kalendarzowego. Komisja Rewizyjna oprócz sporządzania wniosku o udzielenie absolutorium wójtowi, sprawdzała roczne wykonanie budżetu gminy, działalność jednostek organizacyjnych gminy, wykorzystanie dotacji, realizację dochodów własnych. Ponadto podczas wspólnych posiedzeń komisje każdego roku omawiano propozycje stawek podatków i opłat lokalnych.
W mijającej kadencji realizowano zadania, o których najczęściej była mowa na sesjach rady gminy oraz zebraniach wiejskich.
Wojciech Jagiełłowicz
Przewodniczący Rady Gminy Lubsza